Ana Sayfa / Oyun / Haberler / WoW Classic Oynamalı (ya da oynamamalı) mısınız?

WoW Classic Oynamalı (ya da oynamamalı) mısınız?

Tabi ki WoW Classic oynamalı mıyım ya da oynamamalı mıyım sorusuna sadece siz cevap verebilirsiniz. Hatta başlayan WoW Classic beta sürecine katılma şansınız olursa bu sorunun cevabını çok daha net bir şekilde verebilirsiniz. O günlerden beri oynayan biri olarak size durumu olabildiğince objektif bir şekilde anlatmaya karar verdim.

Ilk olarak kabul etmeliyizki bir çoğumuz için WoW Classic oynayıp oynamamak tamamen kişisel faktörlere bağlı olacak. Bazıları için örneğin uçmanın olmayışı oynamamak için yeterli fakat diğerleri için uçmanın olmayışı oynamak için en gerekli sebeplerden biri. Classic WoW’dan keyif alıp almayacağınız tamamen sizin zevklerinize bağlı olsada birlikte günümüz modern WoW’u ile geçmişteki halini bir karşılaştıralım istedim.

Azeroth daha küçük ama aynı zamanda daha büyüktü

WoW Classic bildiğiniz gibi World of Warcraft’ın bütün bu ek paket furyası başlamadan önceki hali demek. Gilneas, Twilight Highlands, Hjal, Northrend, Pandaria ve Outland gibi haritalar henüz ortada yoklar. Uçma da olmadığı için bir yerden bir yere gitmek ciddi zaman alan bir olaydı bu yüzden oyun çok daha büyük hissettiriyordu. Ahn’Qiraj raidi için Silithus’a gidebilmek başlı başına bir meseleydi mesela. Ya raide gitmeden yolun ne kadar süreceğini hesap edip o şekilde yürümeye başlayacaktınız ya da hali hazırda sizden önce gitmiş warlocklardan summon isteyecektiniz ki hepimiz biliyoruz ki warlockların en sevdiği etkinlik summoning portal kullanmaktır.

Bir çok açıdan oyunun bu büyüklük hissiyatı pek çok oyuncuyu tavlamak için yeterli olacaktır. İlk defa Ashenvale’den güneye inip Feralas %60’lık normal bineğimle gitmeye çalıştığımı hatırlıyorum. Yol boyunca canavarlardan uzakdurmaya çalışıp kaçabildiklerimden kaçıp kalanlarla savaşmak zorunda kalıyordum ki bunların hepsi Dire Maul’a gidip bir dungeona girebilmek için yaşanıyor. Bu senaryo bir çoğumuz için artık standart haline gelmiş bir durum, eğer bir bölgede hiç bir flight pointiniz açık değilse o bölgeye bineğinizle ya da yürüyerek gitmek dışında şansınız yok. Maruadon, Dire Maul ya da Scholomance gibi dungeonlara gidebilmek dungeon deneyiminin bir parçası haline gelmişti.Günümüzde ise uçma ve 20 levelda alınan binekler sayesinde bu deneyimi yaşama şansınız artık yok.

Ancak WoW Classic’de ilk bineğinizi alabilmeniz için 40 level olmanız gerekiyor yani tam 39 level yürüyerek işlerinizi halletmeniz gerekecek bu da Stranglethorn Vale, Tanaris ya da Easter Plaugelands gibi bölgelere bolca tabanvay yapacaksınız demek. Ilk kez Scarlet Monastery yapmak isteyen bir Alliance oyuncusu olarak Southshore’a uçup oradan Chillwind Camp’de ki flight pointi alıp Tristifal Glades’e yani bir Horde bölgesine yürüdüğünüzde oyunun ne kadar büyük ve korkutucu olabileceğini iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Şuanda bunu yaşamamamızın sebebi oyundaki bir çok yeni düzenleme sizin 120 levela kadar olan hayatınızı daha rahat hale getirmek için tasarlandı buna inansanızda inanmasanızda.

Daha az özellik, daha fazla topluluk

WoW Classic’de sahip olmayacağınız özelliklerden bazılar şunlar:

 • Her hangi bir Group Finder, Raid Finder veya Dungeon Finder
 • Transmog
 • Bağlı Auction House sistemi
 • Enchantları scrollara basıp AH’de satabilmek
 • Jewelcrafting ve Inscription
 • Gear üzerindeki gem soketleri
 • Mount sayfası (bütün binekler çantanızda birer item olarak duruyor)
 • Voide Storage (sanki kullanan var da)
 • Taşınabilir mail box
 • Horde tarafında Paladinler
 • Alliance tarafında Shamanlar
 • Death Knightlar, Monklar ve Demon Hunterlar
 • Arenalar
 • Dungeon Journal

Classic günlerinde eğer bir bossun neler yaptığını görmek istiyorsak gidip bir kaç yüzkez wipe yiyip nasıl keseceğimizi kendimiz planlamamız gerekiyordu o günlerde şuan ki gibi video çekelim Youtube’a atalım ya da Twitch’den stream yapalım gibi durum yoktu.

Bir bakımdan çok daha basit bir dönemdi oyuncuların çoğu için bir dungeonu nasıl yapacaklarını anlamak bazen şehirlerdeki chat kanallarını takip edip oradan insanlarla konuşarak halledilebilen birşeydi. Real ID veya Battletag sistemi de olmadığı için oyunda gördüğünüz ve sahip olduğunuz arkadaşlarınız eğer sizinle aynı serverda değilse onlarla oynama şansınız yoktu. İşlerini bilen Tanklar topluluk içinde ciddi bir üne sahip oluyordu, oyuncuların bir çoğunun arkadaşlık listeleri gruplarda birlikte oynadıkları tanklardan oluşurdu.

Biraz çelişkili gözüktüğünün farkındayım ama Classic gerçekten aslında çok daha küçük ama şaşırtıcı derecede büyük hissettiren bir deneyimdi. Kanımca bunun en büyük sebebi oyundaki bir çok oyuncuyu artık ismen tanımasanız bile guild isimlerini net bir şekilde öğrenmeye başlamış olmanızdı çünkü yukarıda sıraladığım özellikleri çıkarttığınızda her server küçük ve kendi kendine yetebilen birer kasabaya dönüşüyordu. WoW Classic çıkmadan öğrenemeyeceğimiz bir başka konu ise oyuncu sayısının ne olacağı ve bu oyuncuların serverlara nasıl dağılacağı konusu.

Daha büyük gruplar ama daha kolay mekanikler

Bunu açıkça söyleyeceğim Classic dungeonları veya raidleri çok daha kolay ve daha az değişkene sahip yapılardı. Tankla ve öldür (Tank&Spank) mekaniği bolca mevcuttu. Bir nebze olsun daha komplex mekaniklere sahip Neferian veya Vaelastraz bile modern raidlere kıyasla çok sönük kalıyor. İnsanlar bu bosslarda wipe yiyorlardı çünkü bosslar hakkında ya da mekanikler hakkında internetteki bilgi çok kısıtlıydı, ayrıca raide bulunan insan sayısı arttıkça bu mekaniklerle uğraşması gereken insan sayısı artıyor ve belli bir noktadan sonra insan kaybetmeye başladığınızda bir bossu enrage süresi dolmadan öldürebilmeniz matematiksel olarak imkansız hale geliyordu. Çoğu zaman trashlerle uğraşmak bosslardan daha zor ve daha çok planlama gerektiren bir olaydı. Eğer kendinizi ve classınızı sahip olduğunuz yetenekleri sınırlarına kadar zorlayacak fightlar veya dungeonlar arıyorsanız Classic size göre değil.

Şunuda unutmamak gerekir, classların çoğu Classic döneminde ne olduklarını tam olarak çözebilmiş değildi. Druidler ve Paladinler Classic döneminde henüz düzgün tanklar olarak sayılmıyorlardı. Warriorlar ise AOE threat konusunda problem yaşadıkları için stance değiştirip Thunder Clap atıp tekrar stance değiştirmek zorunda kalıyorlardı ki bossdan çok fazla hasar almasınlar. Mekanikler çok kompleks olamazdı çünkü henüz o kadar kompleks mekaniklerle uğraşalabilecek araçlara sahip değildik. Eğer uzun, trashlerle dolu basit boss mekanikleri olan dungeonlar yada 40 a kadar çıkan oyuncu sayılarıyla mekanikleri mükemmel şekilde yapmaktansa hata yapmamaya çalışan küçük ordular tarafından yapılan raidler görmek istiyorsanız Classic tam size göre.

azuregos

Evet ya da hayır?

İşin sonunda WoW Classic hepimizin oynadığı bir oyun ve bizim şuanki oyuncular haline getiren oyun. Sahip olmadığı herşey aslında sahip olmasını istediğimiz ama bunlardan bazıları oyuna eklenmeye başladığında oyunun değiştiğini hissedip eski günleri özlediğimiz oyun.

Oynamalı mısınız? Bu size göre değişir ve bir çok faktörü göz önüne almak gerekir. Oyunun şu anki durumundan sıkıldınız mı? Geçmişe gitmek sizin için güzel bir yenilik olaiblir. Oyunun siz oyuna başlamadan önceki halini merak mı ediyorsunuz? Gidip deniyebilirsiniz. Cataclysm’den önceki bölgeleri ve questleri mi özlediniz? Şuanda oynadığımız dünyadan hem daha küçük aynı zamanda daha büyük bir dünya sizi bekliyor.

Ben şahsen oynamanızı öneririrm. Arada bir açıp oynayacağımdan eminim, şuanda sahip olduğumuz WoW’un yerini almaz ancak yinede eski günleri yad etmek ve nostalji yaşamak için birebir.

Orjinal yazı Matthew Rossi tarafından Blizzard Watch için yazılmıştır.

Hakkında Umut Tunç Erol

1991 İzmir doğumlu bir oyun sevdalısı. Lise yıllarında RTS oyunuyla tanıştığı Warcraft evrenine resmen göbekten bağlı. Blizzard evrenleri hakkında saatlerce konuşabilme yeteneğine sahip biri. Full-time yazılım mühedisi, part-time Tank. Goblin’leri ve Gnome’ları nereden bulduğunu ve onların nasıl çalışmaya ikna ettiğini kimse bilmiyor.

Göz At

8.3 Visions of N’zoth – Development Özeti

8.2.5 ile birlikte War Campaign’in bitmesiyle, Blizzard aklımızda bir sürü soru işareti bırakmıştı. Acaba başka …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir