Ana Sayfa / Oyun / Haberler / Azeroth’a Bir Oktoberfest Dokunuşu! Brewfest(20 Eylül-6 Ekim) Rehberi

Azeroth’a Bir Oktoberfest Dokunuşu! Brewfest(20 Eylül-6 Ekim) Rehberi

Dalaran Postası’nın Brewfest etkinlik rehberine hoşgeldiniz. Bu rehberde sizlere Brewfest süresi boyunca yapabileceğiniz görevleri, görevlerden gelen Brewfest Prize Token ‘ları nerede/nasıl harcayacağınızı, ziyaret edebileceğiniz yerleri, alabileceğiniz achievement, binek, pet vb. şeyleri ve en güzeli yiyip içebileceğiniz her şeyi anlatıyor olacağız!

Hem Horde hem de Alliance tarafından coşkuyla kutlanan Brewfest zamanı geldi çattı. Brewfest: pretzellerin, peynirlerin ve en önemlisi içkilerin coşkulu bir hava içinde tüketildiği güzel bir festival adeta. Ana şehirlerimizin dışında bizleri Thunderbrew, Barleybrew ve Ogre’ler gibi büyük üreticiler bizleri özel tarifli biraları ve bal likörleri ile bizleri bekliyor olacak. Bütün cesur maceracıları şehirlerin hemen dışına birer tabure çekip, arkasına yaslanıp bu güzel festivalin ve içkilerin tadını çıkarmaya davet ediyoruz!

Brewfest boyunca oyuncular Brewmaster ünvanını alabilir, Swift Brewfest Ram gibi eğlenceli bineklere sahip olabilir ve oyuncak koleksiyonlarına çeşitli oyuncaklar ekleyebilirler. Ayrıca günlük aktivitelerle: Coren Direbrew‘i öldürerek ya da Koç Yarışlarına katılarak çeşitli eşyalar ve Brewfest Prize Token‘lar kazanabilirsiniz!

Ayrıca Brewfest boyunca Brewfest Enthusiast isimi bir özel deneyim buff’ı da bizlerle olacak. Türkiye saatiyle 04:15 ve 16:15 saatlerinde çeşitli alkol şirketlerinin ana şehirlerin dışında vereceği konuşmaları dinleyerek 2 saatlik bu buff’ı alabiliyoruz.(Evet saatleri birazcık ters ama Blizzard maalesef saatleri Pasifik Zaman Dilimine göre ayarlamış.)

Brewfest etkinliğinin temeli, herkesin bildiği Oktoberfest ile atılmıştır. Ayrıca Oktoberfest(20 Eylül- 6 Ekim) ile aynı tarihleri taşımaktadır.

2019 Brewfest Güncellemeleri

 • Artık her “Allied Race” için birer tane olmak üzere, 6 yeni alkol satıcısı var.
 • Koç Yarışı etkinliğindeki elma varilinin modeli yenilendi ve bir tanesi haritadan silindi.
 • Down With The Dark Iron Achievement’ı Brewmaster‘ın gereklilikleri içersinden, Dark Iron’ların Allied Race olması ile birlikte kaldırıldı. Onun yerine farklı ırkların baskın görevleri eklendi. (!Hozen Totem  ve !Contained Alemental)
 • Brewfest’e Alliance için Dark Iron tatları, Horde içinse Mag’har tatları ve yeni görevler veren NPC’ler eklendi.
 • Coren Direbrew‘in lootları 395 ilvl’ a kadar arttırıldı.(120 level için)
 • Bottomless Brewfest Stein , Horde’lar için Blix Fixwidget, Alliance için Belbi Quikswitch tarafından 10 Brewfest Prize Token karşılığında satılmaya başlandı.

2019 Brewfest Transmogları

2019 Brewfest Oyuncakları

WoW Classic’te Brewfest?

Retail Brewfest’e detaylı bir dalış yapmadan önce şunu kesinlikle belirtmeliyiz ki maalesef Classic’te Brewfest olmayacak. Çünkü Brewfest oyuna Burning Crusade ek paketiyle birlikte Ekim 2007 tarihinde eklendi. Classic bizi yalnızca Vanilla zamanında eklenen etkinlikler bekliyor olacak. Bunlar: Hallow’s End, Love is in the Air, Winter’s Veil ve Noblegarden.

Brewfest Kamp Lokasyonları

Bir adet Alliance tarafında, bir adet Horde tarafında olmak üzere toplamda 2 adet Brewfest kampı bulunmakta. Bu kamplar bizim festival süresi boyunca günlük görevleri ve mini oyunları oynayabileceğimiz, ayrıca etkinliğe özel oyuncakları, kozmetikleri ve tabi ki alkolleri alabileceğimiz operasyon üssümüz olacak.

Alliance için Brewfest kampı Ironforge’un kapılarının dışında, tepenin hemen altında yer almaktadır. Ironforge’un kapılarından çıkıp, yolu doğruca aşağı yürüyünce hemen sağınıza baktığınızda kampı görebilirsiniz.

Horde için Brewfest kampı Durotar’ın batısında, Orgrimmar’ın kapılarının birazcık dışarısında yer almaktadır. Orgrimmar’ın ana girişinden sağa gidince, kışlaların azıcık ilerisinde kampı bulabilirsiniz.

2019 yılında yeni olarak Brewfest kamplarına tematik güncellemeler de geldi. Alliance kampı hâlâ Ipfelkofer Ironkeg isimli bir Dwarf tarafından yönetiliyor ve düzenleniyor ancak Dark Iron’lar da Allied Race olduktan sonra kampta Dark Iron’ların dostane varlığı da artık bizlerle. Horde kampı ise artık Azeroth’a Draenor geleneklerini getiren, Mag’har Orc’larından La’gar Brewshout tarafından işletiliyor.

2019 yılında Allied Race satıcıları bizlere tanıtıldı. Bunlardan rehberimizin “Yemek ve Alköl” sekmesinde bahsedeceğiz. Ayrıca “Outhouse” dediğimiz küçük tuvalet kulübeleri ve kampların hemen dışındaki Pandaren noodle satıcıları festival alanına eklendi.

Eh. O kadar alkolden sonra tuvalet kuyrukları oldukça uzun olacak gibi 🙂

Brewfest Görevleri

Tanıtıcı Görevler

Aslında tanıtıcı görevler içerisinde 2 görev daha var ancak, Avrupa’daki yasal gereklilikler dolayısıyla maalesef biz bu görevleri oynayamıyoruz. Bu görevlerde özet olarak aşırı derecede alkol aldıktan sonra hayâli olarak gördüğümüz Elekk’leri ve Wolpertinger’ları yakalıyoruz.

Koç Yarışı Görevleri

Koç yarışları, Brewfest etkinliklerinin eğlenceli olmazsa olmazları arasında. Oyuncuların, koçun süresi bitmeden gidebildikleri kadar hızlı giderek, içki varillerini topladıkları bu eğlenceli görevler önce tek bir tanıtım göreviyle bizlere geliyor, ardından ise oyuncular günlük görevle koç binme yeteneklerini test ediyorlar. Ne kadar iyi biniciysen o kadar çok Brewfest Prize Token alabiliyorsun. 🙂

Koçların gidebildiği birkaç farklı hız modu mevcut:

 • Ram Level – Neutral: %50 düşürülmüş koşma hızı. Her 2 saniyede bir 4 Ram Fatigue kaybedersiniz.
 • Ram – Trot: %25 arttırılmış binek hızı. Koçu bu hızda tutmak için her birkaç adımda bir Ram Racing Reins yeteneğini kullanabilirsiniz. Her 2 saniyede bir 2 Ram Fatigue kaybedersiniz.
 • Ram – Canter: %100 arttırılmış binek hızı. Koçu bu hızda tutmak için her saniye Ram Racing Reins kullanabilirsiniz. Her saniye 1 Ram Fatigue kazanırsınız.
 • Ram – Gallop: %185 arttırılmış binek hızı. Koçunuzu, Ram Racing Reins yeteneğini spamlayarak bu hızda kullanabilirsiniz. Ancak her saniye 5 Ram Fatigue kazanırsınız.
 • Eğer bindiğiniz koç 100 Fatigue rakamına ulaşırsa daha fazla hızlanamaz, yorulur ve 15 saniyeliğine Exhausted Ram debuff’ını alır. Teknik olarak koçunuz dinlenmek için “RP Walking” dediğimiz, standart “yürüyüş” hızına düşer.

Koçunuzun, Fatigue seviyesini düşürmek ya da sıfırlamak için: koç patikalarında bulunan 3 tane elma varilinde durmanız ya da yakınından geçmeniz gerekmektedir. Varillerin yerlerini aşağıdaki haritalarda bulabilirsiniz.

2019 yılında ek olarak Alliance tarafında varillerden birisi oyundan kaldırılırken, variller de görsel olarak yenilendi!

ALLIANCE VARİL NOKTALARI
HORDE VARİL NOKTALARI

Ram Racing Reins isimli yetenek ekranınızın ortasında “Extra Action Button” olarak belirmektedir. Diğer yeteneklerinizin yanına koyup sıradan bir buton yapmak için aşağıdaki makroyu kullanabilirsiniz: (Makrolar ekranını açmak için oyun sohbeti içerisinde /Macro yazarak makrolarınıza ulaşabilirsiniz)

/click ExtraActionButton1

Ayrıca bu butona ayrıca “Key Bindings > Action Bar” kısmında tuş ataması da yapabilirsiniz.

extraaction.png
 • Horde Now This is Ram Racing… Almost. ve Alliance Now This is Ram Racing… Almost.: Ödül olarak token vermiyor ama diğer koç yarışı günlük görevlerinin açılmasını sağlıyor.
  Başlangıç ve Bitiş: Horde Ram Master Ray  – Alliance Neill Ramstein
  Bu görevin amacı aslında oyunculara, koç binme sanatını tanıtmak. Görevi aldığını gibi NPC sizi koçlardan birine bindirecek ve size koçunuzun hızını kontrol etmenize yarayacak Ram Racing Reins yeteneğini verecek. Görev içindeyken belirtilerin hızları 8 saniye boyunca sağlamanız istenecek. Bu hızlar yalnızca binek hızınızla değil ayrı yukarıda belirttiğimiz buff ikonlarıyla belirtilecek.
  Ayrıca bu görevi tamamlamak Now This is Ram Racing… Almost.. görevinin de açılmasını sağlayacak. Bu kısa görev size ödül olarak Overflowing Purple Brewfest Stein‘i verecek. Ancak daha önceki yıllarda bu görevi mevcut karakteriniz ile yaptıysanız, aynı “Unique” eşyadan 2 adet alamadığınız için bu görev yapamayacaksınız.
 • Horde There and Back Again , Alliance There and Back Again:
  Ödüller 10x Brewfest Prize Token
  Başlangıç ve Bitiş: Horde Ram Master Ray  , Alliance Neill Ramstein
  Bu görev biraz zorlayıcı ve meşakâtli olabilir. Görevi aldıktan sonra 4 dakikalık geçici bir koçun üzerine bineceksiniz ve goblinler/dwarflar arasında içki varillerini taşımak için Ram Racing Reins yeteneğinizi kullanacaksınız. Yolun sonuna kadar Fatigue rakamınıza dikkat edip hızını uygun durumda tutar gittiğiniz de Horde tarafında Bok Dropcertain, Alliance tarafında Flynn Firebrew size Portable Brewfest Keg fırlatacak. Siz de görevi tamamlamak için bu varili 3 kez git-gel yaparak taşıyacaksınız. Benim tavsiyem hızınızı optimumda tutup, mümkün olduğunca haritada belirttiğimiz varillerde geçici olarak durup Fatigue rakamınızı 100 ulaştırmamanız. Görevi tamamladıktan sonra, görevi aldığınız NPC, her gün 1 kez yardım edebilmeniz için size günlük bir görev sunacak.
 • Günlük Koç Yarışı: Her taşıdığınız varil için 2x Brewfest Prize Token kazanırsınız.
  Başlangıç ve Bitiş: Horde Ram Master Ray , Alliance Neill Ramstein
  Bu görev ekstradan Brewfest Prize Token kazanmak isteyenler için ideal. Görevin açılması için There and Back Again görevini başarıyla tamamlamış olmanı gerekmektedir. NPC ile konuşup görevi aldıktan sonra yardımcı olmanız için sizi bir koça bindiricek ve her getirdiğiniz varil için 2x Brewfest Prize Token  ve 30 ekstra saniye kazanacaksınız. Bu döngüyü 15 dakika boyunca yapabildiğiniz kadar yapabilirsiniz. 15 Dakika sonra bineğin süresi dolacaktır.

Günlük Görevler

 • Bark for _____!: Ödül olarak 15x Brewfest Prize Token.
  Başlangıç ve Bitiş: Horde Cort Gorestein ya da Ja’ron, Alliance için Daran Thunderbrew ya da Becan Barleybrew.
  Bu göreve rakip olan 2 bira işletmesinden birini seçerek başlayabilirsiniz ve günde yalnızca tek bir bira işletmesinin görevini yapabilirsiniz. Horde oyuncuları Bark for Drohn’s Distillery! ya da Bark for T’chali’s Voodoo Brewery! görevlerinden birini seçebilirken, Alliance oyuncuları da Bark for the Barleybrews! veya Bark for the Thunderbrews! seçebilir. Hangi işletme için havlayacağınız çok da önemli değil. İsterseniz her gün farklı bir işletmeyi seçebilirsiniz. Bu görevde de yine sizi bir koça bindirerek etkinlik başkentlerinden belirtilen yerlere 4 dakika içinde gitmeniz istenecek. Ancak bu görev birazcık zorlayabilir çünkü Fatigue değerinizi sıfırlamak için rotanız üzerinde elma varilleri bulunmayacak. O yüzden bu görev için en ideali hızını arttırıp, ara sıra düşürerek stabil bir hızda son noktaya kadar gitmek. Bizim tavsiyemiz 4. noktaya verilen zamanda ulaştığınızda koç buff’ını silerek standart bineğinize binip görevi teslim etmek için uçmanız. 🙂

Aşağıda bahsedeceğimiz görevler özel olduğu için, bir gün içinde 3 görevden yalnızca birini tamamlayabileceksiniz.

 • Hozen Totem: Ödül olarak 10x Brewfest Prize Token
  Bu görev yalnızca Brewfest kampına bir Hozen istilası varken alınabilir (Bu istilalar her yarım saatte bir olur). İstila sırasında etraftaki büyük varillerden bira alıp ve istila eden Hozen’lar oradan ayrılana kadar onlara vurmaya çalışın. Hozen’lar yenilip gittikten sonra alanda bir heykel çıkacak ve heykele tıklayan herkes görevi alabilecektir. Görevi aldıktan sonra Alliance için Arcti‘ye, Horde için Zenda‘ya giderek ödüllerinizi alabilirsiniz.
 • Contained Alemental: Ödül olarak 10x Brewfest Prize Token
  Bu görev yalnızca Brewfest kampına bir Alemental istilası varken alınabilir (Bu istilalar her yarım saatte bir olur). İstila sırasında etraftaki büyük varillerden bira alıp ve istila eden Alemental’lar oradan ayrılana kadar onlara vurmaya çalışın. Alemental’lar yenilip gittikten sonra alanda bir heykel çıkacak ve heykele tıklayan herkes görevi alabilecektir. Görevi aldıktan sonra Alliance için Brewmaster Tsing ‘ye, Horde için Brewmaster Tao‘ya giderek ödüllerinizi alabilirsiniz.
 • Direbrew Cog: Ödül olarak 10x Brewfest Prize Token
  Bu görev yalnızca Brewfest kampına bir Dark Iron istilası varken alınabilir (Bu istilalar her yarım saatte bir olur). İstila sırasında etraftaki büyük varillerden bira alıp ve istila eden Dark Iron’lar oradan ayrılana kadar onlara vurmaya çalışın. Dark Iron’lar yenilip gittikten sonra alanda bir heykel çıkacak ve heykele tıklayan herkes görevi alabilecektir. Görevi aldıktan sonra Alliance için Boxey Boltspinner‘ye, Horde için Bizzle Quicklift ‘ya giderek ödüllerinizi alabilirsiniz.

Eğer istilaya yetişemezseniz görev veren heykel 5 dakika boyunca yerde kalacaktır. Ayrıca istilalar her zaman tam saatlerde olur. 15:00 , 15:30, 16:00… gibi.

Chowdown Etkinliği

Chowdown etkinliği sizden diğer 3 oyuncuyu, hızlı sosis yeme yarışmasında yenmenizi istemektedir.

 • Alliance için Britta Steinheart , Horde için Etga ile konuşarak yarışmaya katılabilirsiniz. Yarışma toplamda 4 kişi katıldıktan sonra başlar.
 • Size yarışma sırasında 3 ayrı buton verilir. Bu butonlar: YE , İÇ ve DAHA FAZLA SİPARİŞ VER.
 • Bir şeyler yemek barınızı doldururken, bir şeyler içmek barınızı düşürecektir. Eğer barınız 100’e ulaşırsa boğulacaksınız ve bir süre bir şey yiyip, içemeyeceksiniz.
 • 3 kez yedikten sonra, daha fazla sipariş vermek zorundasınız.
 • Oyunu ilk 10 tabak yiyen kazanır.
 • Eğer yarışmadan çekilirseniz, 6 dakika boyunca yarışmaya tekrar katılamayacaksınız.

Brewfest Chowdown  görevini tamamlamak size 25x Brewfest Prize Token verirken, yarışmaları kazanmak size 1x Chowdown Champion Token verecek. Bunlardan 5 tane topladığınızda yeni eklenen Brewfest Chowdown Trophy oyuncağını satın alabileceksiniz.

Brewfest Ödül Paraları

Brewfest Ödül Paralarını Toplamak

Her gün, oyuncular günlük görevlerden 25x Brewfest Prize Token ve günlük koç yarışında getirdikleri her varil için 2x Brewfest Prize Token kazanabilirler. Ayrıca US sunucularında oyuncular 60x Brewfest Prize Token , EU sunucularında oynayan oyuncular etkinlik başındaki tanıtım görevlerinden 20x Brewfest Prize Token alabilirler. Etkinlik zindanında Coren Direbrew‘ı ilk kez öldürdüğünüzde gelen görevle 40x Brewfest Prize Token ve 2019 yılında eklenen yeni Chowdown (sosis yeme yarışması) göreviyle 20x Brewfest Prize Token daha kazanabilirsiniz.

Eğer daha önce hiç Brewfest’e katılmadıysanız ve sadece achievementlar için bu eğlenceye dahil olmak istiyorsanız, yalnızca aşağıdaki eşyaları almanız gerekecek:

Yani toplamda 752x Brewfest Prize Token karşılığında bütün achievementlar için gerekli şeyleri almış olacaksınız. (Achievementlar ile ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz)

Eğer sadece oyuncakları satın almak istiyorsanız ve hiç birine sahip değilseniz toplamda 1000x Brewfest Prize Token‘a ihtiyacınız olacak. Alacağınız oyuncakları ise: Brewfest Banner, Brewfest Keg Pony, Brewfest Pony Keg, Pandaren Brewpack, Steamworks Sausage Grill, Gravil Goldbraid’s Famous Sausage Hat, Brewfest Reveler’s Hearthstone.

2019 yılında eklenen eşyalar( Bottomless Brewfest Stein, Tabard of Brew, Brewfest Reveler’s Hearthstone, Garland of Grain) toplamda 560 Brewfest Prize Token‘a alınmaktadır. Unutmayın binekler, oyuncaklar, petler ve transmoglar “Account-Wide” olarak sayılmaktadır yani bütün işe tek bir karakterinizle yapmak zorunda değilsiniz. 🙂

Brewfest Ödül Paralarının Harcanması

Brewfest boyunca yapacağınız görevler ve etkinlikler sizlere Brewfest Prize Token verecektir. Bu paraları Brewfest kamplarında yer alan Horde Blix Fixwidget ve Alliance Belbi Quikswitch‘den alışveriş yaparak harcayabilirsiniz.(Şunu da hatırlatalım Gravil Goldbraid’s Famous Sausage Hat bu satıcılardan değil, Horde için Bron ve Alliance için Keiran Donoghue isim sosis satıcılarından alınmaktadır) Bu eşyalar ayrıca Brewfest süresince Orgrimmar içindeki Ray’ma ve Ironforge içerisindeki Larkin Thunderbrew‘dan satın alınabilir. Sattıkları eşyaların tam listesi aşağıdaki gibidir:

EşyaFiyat
Blix’s Eyesight Enhancing Romance Goggles ya da Belbi’s Eyesight Enhancing Romance Goggles 100 Token
Blue Brewfest Hat 50 Token
Green Brewfest Hat 50 Token
Brown Brewfest Hat 50 Token
Brown Brewfest Hat 50 Token
Purple Brewfest Hat 50 Token
Brewfest Dress 200 Token
Brewfest Slippers 100 Token
Brewfest Regalia 200 Token
Brewfest Boots 100 Token
Brewhelm 2 Token
Synthebrew Goggles XL 200 Token
Bottomless Brewfest Stein 10 Token
Garland of Grain 150 Token
Tabard of Brew 200 Token
“Brew of the Month” Club Membership Form (Alliance ya da Horde)200 Token
Angry Brewfest Letter 50 Token
Fresh Dwarven Brewfest Hops ya da Fresh Goblin Brewfest Hops (Geçiçi Süreli Eşya)5 Token
Fresh Brewfest Hops (Geçiçi Süreli Eşya)2 Token
Preserved Brewfest Hops 20 Token
Brewfest Pony Keg 100 Token
Brewfest Keg Pony 200 Token
 Brewfest Banner 100 Token
Steamworks Sausage Grill 200 Token
Pandaren Brewpack 100 Token
Gravil Goldbraid’s Famous Sausage Hat 100 Token
Brewfest Reveler’s Hearthstone 200 Token
Pint-Sized Pink Pachyderm 100 Token
Wolpertinger’s Tankard 200 Token
Stout Alemental 200 Token
Ancient Heirloom Scabbard 300 Token
Timeworn Heirloom Scabbard 500 Token
Battle-Hardened Heirloom Scabbard 500 Token
 • Brewfest kıyafetleri geleneksel Bavyera havasını yaratmak için oldukça ideal. Ayrıca 2017 yılı ile birlikte bu kıyafetleri etkinlik süresi boyunca transmog olarak kullanabilirsiniz.
 • Blix’s Eyesight Enhancing Romance Goggles‘ı taktığınız zaman eğer Horde iseniz gördüğünüz herkesi Kadın Orc karakteri, Alliance iseniz herkesi Erkek Gnome karakteri olarak göreceksiniz. Ne kadar çekici olabileceklerini siz düşünün 🙂

Brew of the Month

“Brew of the Month” yani Ayın İçkisi kulübünün üyelik görevini Irk’ınızın ana şehrinde tamamlayabilirsiniz. Üye olduktan sonra her ayın 1’inde size ilginç yan etkileri olan “özel” içkilerden gelecek.(Mail yoluyla)

Eğer her ay içki almak istemiyorsanız ve bu deneyimlerden pişman olduysanız, Angry Brewfest Letter ile üyeliğinizi iptal edebilirsiniz 🙂

Battle Pets

Binekler

Oyuncular şuan için Brewfest etkinliklerinden sadece 2 binek alabilmektedirler. Bunlar Brewfest Ram ve Great Brewfest Kodo. Her ikisinin de günlük olarak her karakterinizle bir kez Coren Direbrew‘i öldürdükten sonra aldığınız Keg-Shaped Treasure Chest‘den düşük bir ihtimalle düşme şansı vardır. (Tahminler ve Wowhead istatistikleri her ikisinin de %2 olduğu yönünde.)

Binek avındaki herkese bol şans. Unutmayın aynı kutuda ikisi birlikte de düşebiliyor 🙂

Oyuncak Kutusu

Bildiğiniz gibi oyunda artık “Gösteriş” eşyaları dediğimiz eşyaları envanterimiz yer kaplamadan saklayabileceğimiz ve “Account-Wide” bir şekilde bütün karakterlerimizde kullanabileceğimiz bir yer var. Blizzard bizim için bu eşyaların hepsini Oyuncak Kutumuzda toplamış. 🙂

2019 yılı itibariyle Brewfest etkinliği sırasında alabileceğiniz 8 adet oyuncak bulunmaktadır.

Brewfest Banner Brewfest satıcılarından 100x Brewfest Prize Token karşılığı alınır.Sırtınızda bir Brewfest bayrağı taşımanızı sağlar.
Brewfest Keg Pony Brewfest satıcılarından 200x Brewfest Prize Token karşılığı alınır. Yanınızda varil taşıyan bir midilli çıkartır ve bu midilliye tıklayarak Brewfest Brew alabilirsiniz.
Brewfest Pony Keg Brewfest satıcılarından 100x Brewfest Prize Token karşılığı alınır. Yanınızda bir varil çıkartır ve bu varile tıklayarak Brewfest Brew alabilirsiniz.
Pandaren Brewpack Brewfest satıcılarından 100x Brewfest Prize Token karşılığı alınır. Karakter Efekti: Sırtınızda bir varil belirir ve skill barınızda içmeniz veya içki fırlatmanız için yetenekler çıkar.
Steamworks Sausage Grill Brewfest satıcılarından 200x Brewfest Prize Token karşılığı alınır. Cooking yapabileceğiniz bir ızgara çıkartır.
Gravil Goldbraid’s Famous Sausage Hat Brewfest satıcılarından 100x Brewfest Prize Token karşılığı alınır. Kafanızda sosisten bir şapka belirir.
Brewfest Reveler’s Hearthstone
Brewfest satıcılarından 200x Brewfest Prize Token karşılığı alınır. Bildiğimiz Hearthstone‘un mevsimsel ve etkinliğe özel efektlerle süslenmiş hali.
Brewfest Chowdown Trophy Sosis yeme yarışması etkinliğinden kazanacağınız 5 adet Chowdown Champion Token  ile alınır.Ödülünüzü göstermenizi sağlar.

Transmog

Brewfest süresince alınan birkaç eşya ” Kozmetik ” olarak belirlenmiştir. Yani bütün sınıflar tarafından etkinlik süresi boyunca Transmog olarak kullanılabilir.

5 Farklı Brewfest kafalığı mevcut. Bunlardan ilki 150x Brewfest Prize Token karşılığında alınan Garland of Grain.

Diğerleri ise her biri 50x Brewfest Prize Token karşılığında alınan: Blue Brewfest Hat, Green Brewfest Hat, Brown Brewfest Hat ve Purple Brewfest Hat.

Brewfest etkinliğinde toplamda 2 adet göğüslük seçeneği bulunmakta.
Bunlar: Her biri 200x Brewfest Prize Token karşılığında alınan Brewfest Dress ve Brewfest Regalia.

Brewfest Dress
Brewfest Regalia

Brewfest etkinliğinde her biri 100x Brewfest Prize Token karşılığında alınabilen 2 adet ayakkabı seçeneği bulunmakta. Bunlar: Brewfest Slippers  ve Brewfest Boots.

Brewfest Etkinliğinde bir adet de Tabard seçeneği mevcut.(Etkinlik dışı zamanlarda da transmog olarak kullanılabilir.)
Tabard of Brew ‘u 200x  Brewfest Prize Token karşılığında alabilirsiniz.

Brewfest Tankard

Bottomless Brewfest Stein‘i 10x Brewfest Prize Token karşılığında satın alabilirsiniz. Bu eşyayı takıp Brewfest etkinlik alanında, satıcıların yanındaki varillerden içkinizi doldurup daha sonra Filled Bottomless Brewfest Stein‘den içkinizi yudumlayabilirsiniz. Bu bardak sayesinde Brewfest boyunca sınırsız olarak istediğiniz kadar içki içebilirsiniz. Ayrıca çok da güzel durduğunu söyleyebiliriz. 🙂

Coren Direbrew, The Grim Guzzler and the Dark Iron Dwarflar

Brewfest uzmanları Blackrock Depths‘in derinliklerindeki Grim Guzzler Bar’ındaki sıkıntılı abimiz Coren Direbrew‘i hatırlayacaklardır.

Yeni gelen “Scaling” sistemi ile birlikte artık 20 seviye ve üzeri olan oyuncular Dungeon Finder özelliğini kullanarak Coren Direbrew’i öldürebilirler. Her etkinlikte Coren’i ilk kez öldürdüğünüzde size 40x Brewfest Prize Token veren Direbrew’s Dire Brew düşecektir.

Her gün (Türkiye saati ile günlük resetler saat sabah 10:00’da olmaktadır.) ilk öldürdüğünüzde Keg-Shaped Treasure Chest alacaksınız ve bu sandığın içinden 2 adet binek olmak üzere güzel şeyler düşebiliyor. Her karakterinizle günde 1 kez bu sandığı alabildiğiniz için, eğer boss’tan düşen Trinket’ları istemiyorsanız günde 1 kezden fazla girmenin hiçbir anlamı olmayacaktır.
Unutmayın ne kadar çok karakter, binekleri düşürmek için her gün o kadar fazla şans demek 🙂

Coren’in Lootu

Battle for Azeroth ile birlikte Coren Direbrew’dan epik kalitesinde 395 ilvl Trinketlar düşmektedir. Ne yazık ki bunların “Warforged” ya da “Titanforged” olma şansı yoktur. 🙁

Coren’in trinket olmayan eşyaları ise her gün 1 kez alabildiğiniz Keg-Shaped Treasure Chest‘ten düşmektedir. Ancak bu kutudan her zaman nadir bir şey düşmeyebilir ya da aynı anda çok sayıda nadir eşya düşebilir, ayrıca sizde zaten olan eşyalarda düşebilir.( Bineklerden 2. kez aynısını düşürenlere selam olsun 🙂 )

Brewfest Achievementları

Brewfest sadece etrafta komik komik giyinip, alkolden kendimizden geçtiğimiz bir festival değil. Bu festivalde aynı zamanda alabileceğimiz bir Title da mevcut. — –Brewmaster.

Meta Achievementları

 • Direbrewfest
  Bu achievement için Grim Gruzzler’da bizi bekleyen Coren Direbrew’u öldürmeniz gerekmektedir.
 • Have Keg, Will Travel
  Bu achievement için özel Brewfest bineklerinden birisine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer binek bu sene size düşmediyse üzülmeyin 2 Token karşılığında alacağınız Fresh Brewfest Hops sayesinde bu achievementı alabilirsiniz.

Diğer Achievementlar

 • Brew of the Year
  Bu achievement için ayın içkisi ile gönderilen 12 içkinin de tadına bakmanız gerekmektedir. Her ayın 1’inde mailinize yeni bir içki gelecektir. Bu achievement’ı tamamlamak için tam olarak bir yıla ihiyacınız vardır. Şükürler olsun ki Brewmaster için bu achievementı istemiyor.
 • Almost Blind Luck
  Bu achievement Going Down? ‘un Brewfest versiyonu. Bunu yapmanın en kolay yollarından birisi öncelikle “Completely Smashed” olana kadar içiyoruz. Ardından satın aldığımız Avalanche Elixir‘i içip bineğimize binip göğe yükseliyoruz ve aşağıya bırakıyoruz kendimizi 🙂
 • Horde için Strange Brew, Alliance için Strange Brew
  Bu achievement için, Brewfest kamplarında satılan bütün biraların tadına bakmanız gerekmektedir.

  Horde oyuncular için satıcılar ve alacakları içkiler aşağıdaki gibidir:

Alliance oyuncuları için satıcılar ve alacakları içkiler aşağıdaki gibidir:

Ayrıca Brawler’s Guild ile Rank 8 ve üstü olan oyuncular VIP alandaki Mozzle Gearbeer  ve Haxxil Drinkmeister‘in sattığı özel içkilerin tadına bakabilirler.

 • Disturbing the Peace
  Bu Achievement için Brewfest kıyafet setlerinden herhangi birini 3 parça olarak giydikten sonra zil zurna sarhoş olup Dalaran’da /dance ile dans etmelisiniz.
 • A Brew-FAST Mount
  Bu achievement “Feats Of Strength” olarak bildiğimiz gizli achievementlardan. Yani herhangi bir Achievement puanı vermiyor. Bunu almak için Coren Direbrew’dan düşen Great Brewfest Kodo ya da Swift Brewfest Ram‘den birine sahip olmalısınız.
  BOL ŞANS <3

Brewfest Yiyecek ve İçecek Satıcıları

Brewfest kampları şenlikli bir hava bürünmüş, Azeroth’un her ırkından bir sürü NPC’ye ev sahipliği yapıyor. Bu NPC’ler kendi geleneklerinde gelen yiyecek ve içecekleri bizlere sunuyor.

Alliance

Horde

Mutlu SON!

İşte Brewfest ile ilgili bilmeniz gereken her şey bu kadar. Aman ha sakın içip içip ortalığı karıştırmayın. Yanınızda mutlaka bol bol https://www.wowhead.com/item=160705/majors-frothy-coffee ya da https://www.wowhead.com/item=120150/blackrock-coffee bulundurun. 🙂

coffee gif ile ilgili görsel sonucu

Hakkında Umut Tunc Erol

1991 İzmir doğumlu bir oyun sevdalısı. Lise yıllarında RTS oyunuyla tanıştığı Warcraft evrenine resmen göbekten bağlı. Blizzard evrenleri hakkında saatlerce konuşabilme yeteneğine sahip biri. Full-time yazılım mühedisi, part-time Tank. Goblin’leri ve Gnome’ları nereden bulduğunu ve onların nasıl çalışmaya ikna ettiğini kimse bilmiyor.

Göz At

8.3 Visions of N’zoth – Development Özeti

8.2.5 ile birlikte War Campaign’in bitmesiyle, Blizzard aklımızda bir sürü soru işareti bırakmıştı. Acaba başka …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir